Przeszczepy rogówki
Zabiegi i operacje
dowiedz się więcej
W zależności od schorzenia rogówki, zostaniecie państwo zakwalifikowani do danego rodzaju przeszczepu. W naszej klinice wykonujemy następujące przeszczepy rogówki: przeszczep drążący rogówki, przeszczep warstwowy przedni (DALK) oraz przeszczepy warstwowe tylne DSAEK i DMEK. Każde ze schorzeń rogówki posiada różny rodzaj priorytetu do przeszczepienia, dlatego przed zabiegiem zostaniecie Państwo zapisani na Krajową Listę Oczekujących na przeszczepienie. Ważne jest by w okresie oczekiwania na przeszczep pozostawać w kontakcie z kliniką – oznacza to uaktualnianie danych teleadresowych w przypadku ich zmiany oraz odbieranie telefonu.
Jak się przygotować
Bardzo ważne jest, żeby w dniu przyjęcia stawić się do szpitala o godzinie 8.00 i posiadać ze sobą dokumentację okulistyczną oraz dowód osobisty. Po przyjęciu do Kliniki w wyznaczonym terminie, w zależności od typu planowanego zabiegu odbędą się dalsze badania i konsultacje lekarskie. W przypadku znieczulenia ogólnego odbędzie się konsultacja z lekarzem anestezjologiem. W miarę możliwości wskazane jest również posiadanie aktualnego zaświadczenia od lekarza rodzinnego o stanie zdrowia i ew. zaświadczenia o braku p/wskazań do znieczulenia ogólnego. Jeżeli chorujesz na cukrzycę, wskazane jest posiadanie aktualnego wyniku hemoglobiny glikozylowanej (max. sprzed 2 miesięcy). Chorzy przyjmujący na stałe leki p/krzepliwe starszej generacji proszeni są o przyniesienie aktualnego (maksymalnie tygodniowego) wyniku INR. W przypadku innych chorób przewlekłych np. choroby tarczycy, niewydolności nerek, czy niewydolności serca warto jest zabrać ze sobą wynik badań hormonów tarczycy, kreatyniny i GFR czy aktualne USG serca.
Przy przyjęciu zostaniesz również poproszony o przedłożenie zaświadczenia o szczepieniach p/WZW B i wymienienie z nazw i dawek aktualnie przyjmowanych przez siebie leków – zawczasu przygotuj listę leków i weź ją ze sobą.
Standardowo nie ma potrzeby odstawiania leków przeciwkrzepliwych. W uzasadnionych przypadkach i sytuacjach takich jak nieodległy w czasie zawał serca, stentowanie naczyń wieńcowych i po innych zabiegach kardiologicznych, o odstawieniu leków (takich jak Acard, Varfin, Sintrom, Acenokumarol, Brilique) decyduje lekarz kwalifikujący do zabiegu, często wymagana jest jednak konsultacja prowadzącego lekarza specjalisty tj. kardiologa lub chirurga.
Nie należy bez konsultacji z lekarzem odstawiać jakichkolwiek leków przyjmowanych na stałe. Stwarza to zagrożenie dla zdrowia i życia!
Przed planowanym zabiegiem
pacjenci z jaskrą powinni stosować leki wg stałego schematu, chyba że na wizycie kwalifikacyjnej lekarz okulista postanowi inaczej
prosimy o zgłoszenie się na operację bez makijażu, pomalowanych paznokci. Nie należy zabierać ze sobą biżuterii, kart kredytowych, znacznych sum pieniędzy oraz innych wartościowych rzeczy. Szpital nie ponosi odpowiedzialności w przypadku ich zaginięcia.
prosimy o zabranie ze sobą kapci ew. szlafroka.
w przededniu operacji należy przeprowadzić kąpiel całego ciała wraz z umyciem włosów, nie wolno spożywać alkoholu.
Posiadać ze sobą
1. dowód osobisty lub paszport. W przypadku obcokrajowców kartę pobytu oraz numer identyfikacyjny Unii Europejskiej
2. przygotowany na kartce spis przyjmowanych leków (nazwa i dawkowanie)
3. zaświadczenie o stanie zdrowia i braku przeciwskazań do operacji zaćmy od lekarza pierwszego kontaktu ( lekarz rodzinny)
4. zaświadczenie o przebytym szczepieniu na żółtaczkę WZW typu B. W przypadku jego braku pacjent poddający się zabiegowi podpisuje zgodę z informacją o potencjalnym ryzyku zakażenia żółtaczką typu B.
5. pełnej dokumentacji medycznej takiej jak wypisy ze szpitala, wyniki badań, badania obrazowe w formie cyfrowej
6. przygotować dane osoby upoważnionej do otrzymywania informacji – imię, nazwisko oraz ważny numer telefonu
7. prosimy o zabranie ze sobą przyborów toaletowych oraz kapci. Dla pacjentów jednodniowych preferowane jest również obuwie zmienne.
BRAK SPEŁNIENIA POWYŻSZYCH WARUNKÓW UTRUDNI LUB UNIEMOŻLIWI PRZYJĘCIE DO SZPITALA
Postepowanie po zabiegu
W przypadku podania gazu do oka bardzo ważne jest abyś po zabiegu leżał większość czasu na brzuchu, głową do dołu, a także żebyś nie latał samolotem do czasu całkowitego wchłonięcia się gazu (czas wchłaniania gazu wynosi zwykle około 3-4 tyg. dla gazu krótkodziałającego – SF6 i 6-8 tyg. dla długodziałającego – C3F8). Po podaniu oleju silikonowego, zachodzi konieczność jego usunięcia – zwykle po upływie kilku miesięcy od operacji. Związane jest to z ponownym zabiegiem witrektomii.
Proces gojenia oka i poprawy widzenia po przeprowadzonej operacji witrektomii jest procesem długotrwałym, wymagającym współpracy lekarza i pacjenta. Bardzo ważne jest przestrzeganie zaleceń odnośnie oszczędzającego trybu życia i przebywanie przez większość czasu w pozycji leżącej (na brzuchu jeżeli do oka został podany gaz) przez pierwsze 1-2 tyg. po zabiegu. W przypadku podanego gazu do komory ciała szklistego, proces gojenia oka i poprawy widzenia może trwać nawet kilka tygodni. Wskutek obecności gazu w oku operowanym możesz widzieć zasłonę przed okiem, która stopniowo, w miarę wchłaniania się gazu, będzie się obniżać, a także przemieszczać przy zmianie pozycji głowy. Natomiast podanie oleju powoduje zwykle konieczność noszenia dodatkowych okularów do bliży celem uzyskania lepszej ostrości wzroku. Olej może powodować również krzywienie się obrazu i zmianę odbioru barw. Wchłanianie szwów założonych na twardówkę po usunięciu portów i gojenie ran może trwać do 2 miesięcy i towarzyszyć może temu uczucie ciała obcego oraz łzawienie oka operowanego. Przyjmuj przepisane leki do oczu według zaleceń z karty informacyjnej. Staw się na wyznaczonym terminie kontroli. W przypadku pojawienia się niepokojących objawów takich jak silny ból oka, pojawienie się błysków, falującej przed oczami zasłony lub latających czarnych punktów należy pilnie zgłosić się na Izbę Przyjęć Kliniki Okulistyki celem oceny stanu oka operowanego (nie jest wymagane skierowanie).
Jak kierować
W przypadku podejrzenia świeżego odwarstwienia siatkówki lub zapalenia wnętrza gałki ocznej pacjent bez lub ze skierowaniem zgłasza się na izbę przyjęć kliniki okulistyki. Kwalifikacji pacjenta do zabiegu w trybie planowym lub pilnym PPV dokonuje jednak wykwalifikowany specjalista w zakresie chirurgii szklistkowo-siatkówkowej zgodnie z wytycznymi Polskiego Towarzystwa Okulistyki