Nasz zespół

Anna Machalińska

Anna Machalińska

Kierownik Kliniki

Prof. dr n.med

Więcej

Leszek Kuprjanowicz

Leszek Kuprjanowicz

Zastępca Kierownika

dr n.med.

Więcej

Prof. dr n.med Anna Machalińska

Leszek-Kuprjanowicz

Kierownik Kliniki

123 456 789

Od 2017 roku pełni funkcję kierownika i lekarza kierujacego I Katerdy i Kliniki Okulistyki SPSK-2 PUM. Jest absolwentem Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie z roku 1998. W 2002 r. uzyskała stopień naukowy doktora nauk medycznych w zakresie medycyny, a w 2011 r. stopień naukowy doktora habilitowanego nauk medycznych w zakresie okulistyki na podstawie oceny ogólnego dorobku naukowego i rozprawy habilitacyjnej pt. „Rola wybranych czynników wewnątrznaczyniowych w rozwoju zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem – nowe spojrzenie na patogenezę”. W roku 2016 uzyskała tytuł profesofa a od 2017r jest zatrudniona na stanowisku profesora zwyczajnego…

Więcej

dr n.med. Leszek Kuprjanowicz

Leszek-Kuprjanowicz

Zastępca Kierownika

123 456 789

Od 2017 roku pełni funkcję zastępcy lekarza kierującego I Katedry i Kliniki Okulistyki SPSK-2 PUM. Jest absolwentem Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie, którą ukończył w roku 1997. Po odbyciu stażu podyplomowego w SPWZ w Szczecinie związał się z I Kliniką Okulistyki, gdzie rozpoczął specjalizację i studia doktoranckie. Specjalizację I-go stopnia zdał z wyróżnieniem w roku 2000.
W roku 2002 roku obronił pracę doktorską pod tytułem: “Obraz warstwy włókien nerwowych siatkówki w badaniu GDx w zależności od stopnia zaawansowania jaskry pierwotnej otwartego kąta”. W 2005 roku zdał egzamin specjalizacyjny II- go stopnia w zakresie okulistyki. Od 2005 roku jest zatrudniony w I Klinice Okulistyki na stanowisku starszego asystenta.
Jest autorem i współautorem licznych prac i doniesień naukowych publikowanych w różnych czasopismach okulistycznych i wygłaszanych na konferencjach i zjazdach krajowych i zagranicznych. Jest ponadto współautorem tłumaczenia podręcznika z neurookulistyki (Anthony Pane, Michael Burdon, Neil R. Miller- Neurookulistyka- Elsevier Urban & Partner).
Posiada doświadczenie w prowadzeniu wykładów i kursów doskonalących dla lekarzy oraz zajęć ze studentami.
Jest członkiem Europejskiego Towarzystwa Chirurgii Witreo- Retinalnej (EVRS), ukończył szkolenie w zakresie chirurgii witreo- retinalnej w Bremie w 2006 roku.
Jest doświadczonym chirurgiem okulistycznym specjalizującym się przede wszystkim w chirurgii witreo- retinalnej, chirurgii jaskry i zaćmy.

Specjaliści

Katarzyna Mozolewska-Piotrowska

Katarzyna Mozolewska-Piotrowska

Dr n. med.

Więcej

Monika Dzięciołowska

Monika Dzięciołowska

dr n. med.

Aleksandra Kowalska-Budek

Aleksandra Kowalska-Budek

dr n.med.

Więcej

Ewa Spoz

Ewa Spoz

dr n.med.

Więcej

Dr n. med Katarzyna Mozolewska-Piotrowska

123 456 789

Absolwentka Wydziału Lekarskiego Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecnie z 1985 roku. II stopień specjalizacji w zakresie okulistyki uzyskała w 1993 roku. Pracę doktorską obroniła w 1997 roku na Wydziale Lekarskim Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie. Od 1986 roku do chwili obecnej pracuje w Katedrze i Klinice Okulistyki Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego Szczecinie początkowo jako asystent, od 1977 roku jako adiunkt, a obecnie od 2009 roku jako starszy wykładowca. Od 2000 roku prowadzi pracownię laseroterapii i diagnostyki angiograficznej. Jako nauczyciel akademicki prowadzi seminaria i wykłady oraz zajęcia praktyczne dla studentów Wydziału Lekarskiego oraz Lekarsko-Stomatologicznego PUM a także zajęcia ze studentami w trybie anglojęzycznym. Dzięki stałemu szkoleniu w zakresie diagnostyki i leczenia chorób siatkówki wprowadza nowoczesne metody diagnostyki i terapii laserowej oraz kwalifikacji do terapii doszklistkowej między innymi w zakresie cukrzycy, zakrzepów, zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem, CSR oraz chorób zapalnych, a także innych zmian tylnego odcinka oka. Odbyła kursy doskonalące m.in. w Moorfirlds Eye Hospital 2017, w Centrum Chorób Siatkówki prof. Anat Loevenstein – Tel Aviv University – 2016, w Whitefield Clinic i Insitute of Eye Surgery – Irlandia- 2015. Od 2006 do 2016 roku Członek Rady Kliniczno Naukowej Stowarzyszenia Zwyrodnienia Plamki Związanego z Wiekiem. Członek Polskiego Towarzystwa Okulistycznego. Ponad 30 publikacji w czasopismach naukowych polskich i zagranicznych. Od 2003 roku prowadzi wykłady i szkolenia dla okulistów w trakcie i po specjalizacji w zakresie angiografii fluoresceinowej, laseroterapii, diagnostyki i leczenia chorób siatkówki.

Dr n. med Marzena Formicka

Anna Machalińska

Zastępca Kierownika

123 456 789

Absolwentka Wydziału Lekarskiego Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie. Od 1992r. pracuje w Klinice Okulistyki Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. W 1995r. uzyskała II stopień specjalizacji z okulistyki. Brała udział w licznych kursach i szkoleniach w ramach zjazdów i konferencji w Polsce i za granicą z zakresu USG gałki ocznej i urazów oka.
Jest autorem i współautorem prac naukowych i doniesień wygłaszanych na zjazdach i konferencjach naukowych. Specjalizuje się w chirurgii zaćmy, chirurgii rogówki i USG gałki ocznej.

dr n.med. Aleksandra Kowalska-Budek

Aleksandra Kowalska-Budek

123 456 789

Studia medyczne ukończyła w 2009 r. na Wydziale Lekarskim Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie. W latach 2011-2016 odbywała rezydenturę do specjalizacji z dziedziny okulistyki w Klinice Okulistyki Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 2 w Szczecinie. W 2016 r. uzyskała tytuł lekarza specjalisty chorób oczu, a 2017 r. tytuł doktora nauk medycznych. Obecnie jest zatrudniona w I Klinice i Katedrze Okulistyki SPSK nr 2 w Szczecinie na stanowisku starszego asystenta. Zajmuje się leczeniem zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem w ramach programu lekowego.

dr n.med. Ewa Spoz

Zastępca Kierownika

123 456 789

Absolwentka Wydziału Lekarskiego Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego. Tytul dr n. med. obroniła w 2009r a tytuł specjalisty w zakresie okulistyki uzyskała w 2011r. Przez cały okres zawodowy związana z I Kliniką Okulistyki PUM. Obecnie zajmuje się pacjentami ze zwyrodnieniem plamki związanym z wiekiem w ramach Programu Lekowego, a także przeprowadza kwalifikację do operacji zaćmy i terapii doszklistkowej oraz kontrole pooperacyjne. Specjalizuje się również w chirurgii zaćmy i wykonuje zabiegi laserowe w zaćmie wtórnej, w jaskrze, w retinopatii cukrzycowej i zakrzepie. Zajmuje się też diagnostyką i leczeniem zachowawczym schorzeń narządu wzroku, w tym jaskrą, zapaleniem błony naczyniowej oraz wykonuje zabiegi na aparacie ochronnym oka.

Elżbieta Krytkowska

Elżbieta Krytkowska

dr n. med. i n. o zdr.

Marta Wiącek

Marta Wiącek

dr n. med. i n. o zdr.

Katarzyna Kubasik Kładna

Katarzyna Kubasik Kładna

dr n.med.

Więcej

Tomasz Miszczuk

Tomasz Miszczuk

dr n. med.

Agnieszka Ostojska

Agnieszka Ostojska

dr n. med.

Lek. Elżbieta Krytkowska

123 456 789

Absolwentka Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego z 2007r. Staż podyplomowy oraz specjalizacyjny odbyła w SPWSZ w Szczecinie zakończony egzaminem i uzyskaniem tytułu specjalisty chorób oczu w 2014 roku. Od 2015 roku związana z I Kliniką Okulistyki na stanowisku starszego asystenta. Uczestniczyła w kursów szkoleniowych w kraju oraz zagranicą, m.in. z iniekcji doszklistkowych, angiografii, chirurgii plastycznej i rekonstrukcyjnej powiek oraz oczodołu, ultrasonografii, angio-OCT, elektrofizjologii. Organizuje i prowadzi kursy doskonalące z zakresu neurookulistyki, chirurgii urazowej, iniekcji doszklistkowych dla lekarzy specjalistów, kursy szkoleniowe dla pielęgniarek, oraz spotkania edukacyjnie dla pacjentów. Zajmuje się chirurgią przedniego odcinka oka, leczeniem zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem wraz z realizacją programu lekowego oraz diagnostyką obrazową oka.

Lek. Marta Wiącek

123 456 789

W 2012 r. ukończyła Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Po stażu podyplomowym rozpoczęła rezydenturę w I Klinice Okulistyki PUM w Szczecinie. W 2019 r. uzyskała europejski tytuł specjalisty okulistyki (FEBO, Paryż). Obecnie jest zatrudniona na stanowisku starszego asystenta.
Swoją wiedzę i umiejętności zdobywa na licznych kursach w kraju i zagranicą, m.in. chirurgia okuloplastyczna, urazów oka i zaćmy, iniekcji doszklistkowych, jaskry czy diagnostyki obrazowej w okulistyce. Ponadto, ukończyła studia podyplomowe z zakresu Optometrii na Politechnice Wrocławskiej. Szkoliła się z zakresu chirurgii aparatu ochronnego oka w Moorfields Eye Hospital (Londyn), a także została wyróżniona grantem szkoleniowym European Board of Ophthalmology.
Pasję dydaktyczną realizuje od 2014 r. prowadząc zajęcia za studentami kierunków medycznych w języku polskim i angielskim, a od 2018 r. jest słuchaczem studiów doktoranckich w Pomorskim Uniwersytecie Medycznym. Ponadto, prowadzi kursy i szkolenia dla okulistów oraz osób zainteresowanych chorobami oka. Jej główne zainteresowania okulistyczne koncentrują się na jaskrze, chorobach siatkówki i chirurgii okuloplastycznej.

Dr n. Med. Katarzyna Kubasik Kładna

123 456 789

W 2003 r. ukończyła z wyróżnieniem Pomorską Akademię Medyczną w Szczecinie. Po ukończeniu studiów rozpoczęła specjalizację z chorób oczu w SPSK nr 2 w Szczecinie. W 2010 r. uzyskała stopień doktora nauk medycznych. Jej praca związana była z zagadnieniem krótkowzroczności. Specjalizację w dziedzinie chorób oczu ukończyła w 2013 r. Prowadzi Poradnię Przykliniczną oraz zajmuje się terapią doszklistkową pacjentów z cukrzycowym obrzękiem plamki.

Lek. Monika Masiuk

123 456 789

Jest absolwentką Pomorskiej Akademii Medycznej z 2007r. Specjalizację w dziedzinie chorób oczu ukończyła w 2014r. Jej zainteresowania kliniczne to diagnostyka i leczenie chorób siatkówki, obrazowanie naczyniówki w schorzeniach ogólnych i chorobach okulistycznych. Prowadzi Poradnię Przykliniczną.

Rezydenci

Agnieszka Kuligowska

Agnieszka Kuligowska

dr n. med. i n. o zdr.

Maria Górnicka

Maria Górnicka

Lek.

Agnieszka Janowska

Agnieszka Janowska

Lek.

Paulina Kieruzel

Paulina Kieruzel

Lek.

Joanna Będkowska

Joanna Będkowska

Lek.

Joanna Żuk

Joanna Żuk

Lek.

Alicja Drzycimska

Alicja Drzycimska

Lek.

Monika Kuśmierz-Wojtasik

Monika Kuśmierz-Wojtasik

Lek.

Oskar Lorenc

Oskar Lorenc

Lek.

Alexander Fortuniak

Alexander Fortuniak

Lek.

Arkadiusz Chmielewski

Arkadiusz Chmielewski

Lek.

Anna Szmatłoch

Anna Szmatłoch

Lek.

Kinga Skorupińska

Kinga Skorupińska

Lek.

Jonasz Przybylski

Jonasz Przybylski

Lek.

Pielęgniarki i inni

Dominika Kostecka

Dominika Kostecka

dr n. med. i n. o zdr.

P.o. pielęgniarka koordynująca I Kliniki

Izabella Kopińska

Izabella Kopińska

Mgr pielęgniarstwa

Pielęgniarka koordynująca bloku operacyjnego

Beata Stroynowska

Beata Stroynowska

Mgr pielęgniarstwa

Optometrysta

Pielęgniarka koordynująca Izby Przyjęć klinik okulistycznych, poradni i Pracowni Laserowej I Klniki Okulistyki

Katarzyna Raczewska

Katarzyna Raczewska

Sekretariat

70-111 Szczecin, al. Powstańców Wlkp.72 tel. +48 91 483 86 00
Leszek-Kuprjanowicz

Kierownik Kliniki

123 456 789

Od 2017 roku pełni funkcję kierownika i lekarza kierujacego I Katerdy i Kliniki Okulistyki SPSK-2 PUM. Jest absolwentem Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie z roku 1998. W 2002 r. uzyskała stopień naukowy doktora nauk medycznych w zakresie medycyny, a w 2011 r. stopień naukowy doktora habilitowanego nauk medycznych w zakresie okulistyki na podstawie oceny ogólnego dorobku naukowego i rozprawy habilitacyjnej pt. „Rola wybranych czynników wewnątrznaczyniowych w rozwoju zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem – nowe spojrzenie na patogenezę”. W roku 2016 uzyskała tytuł profesofa a od 2017r jest zatrudniona na stanowisku profesora zwyczajnego.
W 2008 r. zdała egzamin specjalizacyjny z okulistyki uzyskując najwyższą liczbę punktów w skali kraju. W 2016 r. uzyskała europejski tytuł specjalisty okulistyki (FEBO, Paryż). Specjalizuje się w chirurgii przedniego oraz tylnego odcinka oka, m.in.: zaćmy, jaskry i chirurgii rogówki, chirurgi szklistkowo-siatkówkowej oraz diagnostyce i leczeniu laserowym chorób siatkówki. Z jej inicjatywy i dzięki jej zaangażowaniu powstał Zachodniopomorski Bank Tkanek Oka w Szczecinie, co stworzyło podstawy dla rozwoju chirurgii transplantacyjnej rogówki w Szczecinie. Wykonuje przeszczepy warstwowe przednie i tylne: zarowno typu DSAEK jak i przeszczepy blony descemata-DMEK.

W celu podniesienia kwalifikacji zawodowych odbyła szereg szkoleń i kursów gromadząc dodatkowe doświadczenia, m.in.:
2 tygodniowy kurs doskonalący w zakresie chirurgii witreoretinalnej w ramach European VitreoRetinal Training School (Brema, Niemcy),
tygodniowy kurs doskonalący w zakresie chirurgii zaćmy w ramach European School for Advanced Studies In Ophthalmology (Lugano, Szwajcaria),
tygodniowy kurs doskonalący z zakresu diagnostyki i leczenia chorób siatkówki w ramach European School for Advanced Studies In Ophthalmology (Rzym, Włochy),
tygodniowy kurs doskonalący w zakresie chirurgii rogówki i chirurgii refrekcyjnej w ramach European School for Advanced Studies In Ophthalmology (Lugano, Szwajcaria),
szkolenie z zakresu diagnostyki i leczenia retinopatii cukrzycowej w ramach Scientific Training and Education Program w (Bruksela, Belgia)
szkolenie w zakresie diagnostyki elektrofizjologicznej siatkówki i nerwu wzrokowego (Walencja, Hiszpania)
Doświadczenia zawodowe zdobywała w ramach stażów w wiodących ośrodkach zagranicznych m.in.:
miesięczny staż z zakresu chirurgii rogówki w Moorfields Eye Hospital NHS Foundation Trust w Londynie w ramach stypendium Europejskiego Towarzystwa Okulistycznego (styczeń 2014),
2-tygodniowy staż z zakresu chirurgii jaskry w Moorfields Eye Hospital NHS Foundation Trust w Londynie (wrzesień 2017)
staż kliniczny z zakresu chirurgi warstwowej rogówki w Forli we Włoszech (kwiecień 2018)

Istotnym wyznacznikiem jej działalności naukowo-klinicznej jest udział w projektach strategicznych finansowanych przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. W latach 2009-2015 brała udział w realizacji projektu badawczego w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego - Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka : „Innowacyjne metody wykorzystania komórek macierzystych w medycynie” (POIG.01.01.02-00-109/09). W ramach projektu prowadziła badania, których celem była optymalizacja nowych strategii terapii komórkowej w leczeniu chorób degeneracyjnych siatkówki oka.
Od 2014r. kieruje częścią okulistyczną w projekcie STRATEGMED: „Innowacyjna strategia diagnostyki, profilaktyki i adiuwantowej terapii wybranych schorzeń neurodegeneracyjnych w populacji polskiej” (STRATEGMED1/234261/2NCBR/2014). Celem realizowanych przez nią zadań jest opracowanie nowych testów genetycznych i biomarkerów określających predyspozycję do rozwoju m.in. zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem dla populacji polskiej, co stworzy podstawy do utworzenia centrum bioinformatycznego z bazą danych analitycznych i obrazowych wykorzystywanych dla wczesnej diagnostyki oraz prewencji schorzeń siatkówki. Poza wymienionymi programami strategicznymi realizowała jako kierownik projektów trzy granty naukowo-badawcze finansowane ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa

Wyższego oraz Narodowego Centrum Nauki na łączna kwotę ponad 1 mln PLN :
„Ocena roli komórek macierzystych oraz aktywacji układu dopełniacza w patogenezie zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem” - grant KBN 2009-2011,
„Opracowanie nowej metody terapii komórkowej w schorzeniach degeneracyjnych siatkówki oka” – grant KBN 2011-2014,
„Rola sekretomu oraz krążących mikro RNA w rozpoznawaniu wczesnych klinicznie bezobjawowych postaci zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem (AMD) - implikacje epidemiologiczne” - OPUS 2014-2017;
a jako główny wykonawca trzy kolejne projekty Narodowego Centrum Nauki z zakresu okulistyki klinicznej i eksperymentalnej na łączną kwotę ponad 2 mln PLN:
„Terapia komórkowo - genowa jako nowa strategia protekcji komórek fotoreceptorowych - ocena mechanizmów regeneracyjnych w schorzeniach zwyrodnieniowych siatkówki oka” OPUS 2013-2016,
„Rola układu dopełniacza w mechanizmach regeneracji i zaburzenia funkcji siatkówki oka w modelu selektywnego, ostrego uszkodzenia nabłonka barwnikowego” HARMONIA 2013-2016,
„Próba ustalenia nowych markerów diagnostycznych w prewencji powikłań naczyniowych u pacjentów ze zwężeniem tętnicy szyjnej wewnętrznej na tle miażdżycy” OPUS 2013-2016.

Od 2018 r kieruje projektem InterRetina, w ramach Programu Współpracy INTERREG VA w partnerstwie z Uniwersytetem w Greifswaldzie, pt. „Konsolidacja współpracy transgranicznej poprzez wymianę wiedzy i umiejętności w zakresie nowoczesnych metod diagnostyki obrazowej w okulistyce”.
Od 2019 r kieruje projektem „Wpływ profilu genetycznego na dynamikę zmian morfologii i funkcji siatkówki w obserwacji długoterminowej - próba stworzenia kompleksowego algorytmu umożliwiającego personalizację terapii komórkowej w zwyrodnieniu barwnikowym siatkówki." w ramach INKUBATOR INNOWACYJNOŚCI 2.0
Jest autorem licznych artykułów w wiodących czasopismach okulistycznych: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/?term=machali%C5%84ska+a
Dzięki pozyskanym środkom finansowym utworzyła Pracownię Diagnostyki Chorób Siatkówki, którą wyposażyła w aparaturę diagnostyczno-badawczą, umożliwiające wysoce specjalistyczną i nowoczesną diagnostykę schorzeń siatkówki oka. Jest także pomysłodawcą i organizatorem Pracowni Okulistyki Doświadczalnej, którą wyposażyła w innowacyjne narzędzia diagnostyczne, m.in.: aparat SD-OCT o ultra-wysokiej rozdzielczości umożliwiający wizualizację siatkówki małych zwierząt laboratoryjnych, aparat do elektroretinografii oraz mikroskopy konfokalne. W efekcie jej działań powstała także Pracownia Patofizjologii Mikrokrążenia Siatkówki, którą wyposażyła w nowoczesny analizator naczyń siatkówki. Celem tej inicjatywy było stworzenie platformy współpracy pomiędzy okulistami a kardiologami, diabetologami i lekarzami rodzinnymi.
Wielokrotnie była zapraszana do prowadzenia i współprowadzenia sesji na kongresach naukowych i konferencjach okulistycznych w kraju i za granicą. Brała udział w pracach komitetów naukowych wielu zjazdów międzynarodowych i krajowych. Od 2012r. jest członkiem Państwowej Komisji Egzaminacyjnej w dziedzinie okulistyki. Od 2014r. pełni funkcję egzaminatora z ramienia European Board of Ophthalmology, w ramach europejskiego egzaminu w dziedzinie okulistyki przeprowadzanego w Paryżu. Jest także recenzentem projektów NCN z zakresu okulistyki.
Jest mężatką, ma trzech synów: Jana, Mateusza i Łukasza. Wolne chwile poświęca na sport (pływanie, jazda na rowerze) oraz aktywny wypoczynek.