Nasz sprzęt

Diagnostyka rogówki i przedniego odcinka oka

Biometr optyczny IOL Master 500 (Zeiss)

Nowoczesny optyczny biometr służący do dokładnej oceny mocy soczewek wewnątrzgałkowych w chirurgii zaćmy.

Optyczna koherentna tomografia (OCT) przedniego odcinka CASIA2 (Tomey)

Aparat OCT najnowszej technologii Swept Source. Umożliwia precyzyjne obrazowanie rogówki oraz wykonuje mapy pachymetryczne, keratometryczne i in. dostarczające potrzebnych analiz w stanach zapalnych, po urazie oka, w kwalifikacji pacjentów do zabiegów przeszczepu rogówki, jak również monitorowaniu po zabiegach. U chorych z jaskrą wykorzystywana jest analiza kąta przesączania i poduszki filtracyjnej po trabekulektomii. W szczególnych przypadkach może być rozstrzygającym narzędziem do kalkulacji soczewek wewnątrzgałkowych.

Mikroskop Konfokalny (HRT3-RCM, Heidelberg Engineering)

Laser diodowy z towarzyszącym mu systemem optycznym umożliwiający skanowanie całej grubości rogówki w ramkach odczytu o powierzchni 400×400 um. Badanie o wysokiej rozdzielczości i kontraście, pozwalające w wielu przypadkach na natychmiastowe postawienie rozpoznania. Stosowany zarówno w diagnostyce chorób nieinfekcyjnych (m. in. dystrofii rogówki, oceny głębokości i rozległości blizn rogówki, oceny dekompensacji stożka rogówki, oceny nasilenia zespołu suchego oka), jak i infekcyjnych, gdzie w wielu przypadkach pozwala na postawienie rozpoznania przed otrzymaniem wyniku badania mikrobiologicznego.

Meibografia (BG-4M Bezkontaktowy System Meibografii, Topcon)

Umożliwia obrazowanie, a następnie analizę gruczołów tarczkowych Meiboma po wykonaniu zdjęć w podczerwieni. Dostarcza informacji o morfologii gruczołów. Nieocenione narzędzie diagnostyczne w przypadku obecności stanów zapalnych powierzchni oka, obejmujących powieki, spojówki, twardówkę i nadtwardówkę oraz rogówkę, tj. w zespole suchego oka, zapaleniach brzegów powiek, nawrotowych erozjach rogówki, zapaleniach rogówki na tle nieinfekcyjnym. Badanie krótkie, nieinwazyjne i bezkontaktowe.

Mikroskop spekularny EM-4000 (Tomey)

Aparat służy do analizy komórek śródbłonka, w tym pomiaru ich gęstości. Obraz pozyskiwany jest przy użyciu światła ledowego i kamery CCD. Dodatkową funkcją jest pomiar pachymetrii.

Tomograf do optycznej koherentnej tomografii (OCT) przedniego odcinka ANTERION (Heidelberg Engineering)

ANTERION® to okulistyczna platforma diagnostyczna oparta na technologii swept-source, która przeznaczona jest do obrazowania przedniego odcinka oka. Urządzenie to, oparte o budowę modułową umożliwia między innymi: 

  • w module CORNEA: mapowanie grubości nabłonka rogówki, ocenę topografii rogówki, całkowitego astygmatyzmu rogówkowego, całkowitej mocy rogówki, pachymetrii oraz mapowanie i analizę wavefront i ich zmian w czasie dzięki dodatkowej funkcji follow-up
  • w module IMAGING: akwizycję obrazów Swept Source OCT w zakresie od przedniej powierzchni rogówki do tylnej powierzchni soczewki, wizualizację przedniej komory oraz wizualizację przedniej i tylnej powierzchni soczewki
  • w module METRICS: analizę metryczną komory przedniej i kąta przesączania oraz wykonanie pomiarów uwzględniających moc refrakcyjną rogówki
  • w module CATARACT: ocenę biometrii i kalkulację soczewek na podstawie analizy długości osiowej gałki ocznej, analizy rogówki, analizy przedniej komory, mapy Total Corneal Power oraz przedniej krzywizny osiowej. Moduł ten umożliwia przeprowadzenie analiza pod kątem wszczepu soczewek premium, w tym soczewek torycznych (posiada wbudowany moduł Barreta) 

Platforma ta stanowi nieodłączny element wysokospecjalistycznej diagnostyki chorób rogówki, diagnostyki jaskry, jak również umożliwia zachowanie najwyższych standardów podczas przygotowania pacjentów do operacji zaćmy.

Aparat do Topografii Placido w połączeniu z wysokiej jakości rozdzielczością OCT - MS-39 (CSO)

MS-39 jest połączeniem topograficznego dysku Placido z wysokiej rozdzielczości optyczną koherentną tomografią przedniego odcinka oka. Aparat zapewnia najwyższą jakość skanów przekrojowych (3,6μm, o średnicy 16 mm), uwzględniając szczegóły struktur i poszczególnych warstw rogówki oraz przedniej części oka. Urządzenie dostarcza pełnej informacji na temat pachymetrii, mapy topograficznej, krzywizny, jak również mocy dioptrycznej obu powierzchni rogówki. Aparat znajduje ponadto zastosowanie w planowaniu chirurgii refrakcyjnej, posiada moduł obliczeniowy soczewek wewnątrzgałkowych, opierający się na technikach Ray-Tracing, jak również umożliwia przeprowadzenie zaawansowanej analizy filmu łzowego i szczegółowych pomiarów szerokości źrenicy.

Zintegrowana platforma diagnostyczna IDRA (SBM SISTEMI)

IDRA to wysokospecjalistyczna, zintegrowana platforma diagnostyczna służąca do kompleksowej analizy powierzchni oka oraz do diagnostyki zespołu suchego oka. Pozwala na wykonanie badań interferometrii – tj. oceny grubości składowej tłuszczowej filmu łzowego; pomiaru wysokości menisku łzowego – tj. pryzmatu łzowego tworzącego się pomiędzy gałką oczną a krawędzią powieki dolnej; testu przerwania filmu łzowego (NIBUT) – parametru pozwalającego ocenić stabilność oraz integralność filmu łzowego, oceny stopnia nasilenia zapalenia brzegów powiek i zaczerwienienia spojówki gałkowej oraz meibografii – badania obrazującego i oceniającego ilość́ czynnych gruczołów Meiboma wytwarzających składową lipidową filmu łzowego, odpowiedzialną za ochronę̨ przed parowaniem warstwy wodnej.

Fotokeratektomia Terapeutyczna

Laser excimerowy AMARIS® 1050RS

SCHWIND AMARIS 1050RS to jeden z najwydajniejszych na świecie systemów laserowych do refrakcyjnej i terapeutycznej chirurgii rogówki. Dzięki częstotliwości powtarzania 1050 Hz i unikalnemu śledzeniu oka 7D z kamerą wideo, która podczas laserowania monitoruje ruch oka bez opóźnienia czasowego oferuje niezrównaną szybkość, precyzję i bezpieczeństwo laserowej chirurgii oka. Laser ten umożliwia zarówno wykonanie zabiegu fotokeratektomii terapeutycznej – zabiegu refundowanego dla pacjentów z obecnością blizn pozapalnych, dystrofii rogówki czy aberracji wzrokowych będących skutkiem jej transplantacji, jak i przeprowadzenie nierefundowanych zabiegów korekcji wad wzroku – krótkowzroczności, nadwzroczności i astygmatyzmu.

Diagnostyka siatkówki

Optyczna koherentna tomografia (OCT) DRI OCT Triton (Topcon)

Aparat OCT technologii Swept Source. Służy do obrazowania i analizy siatkówki ze szczególnym uwzględnieniem rejonu plamki, a także nerwu wzrokowego. Nowoczesna technologia pozwala na bardziej szczegółowe uwidocznienie ciała szklistego, złącza szklistkowo-siatkówkowego i naczyniówki.

Optyczna koherentna tomografia (OCT) Heidelberg Spectralis OCT z obrazowaniem EDI-OCT (Heidelberg Engineering)

Aparat OCT domeny spektralnej o wysokiej rozdzielczości ze wzmocnionym obrazowaniem głębi wyposażony w system śledzenia ułożenia oka w momencie pomiaru, zaawansowany algorytm redukcji szumów, anatomiczny system pozycjonowania, co przekłada się na wysoką jakość i powtarzalność uzyskanych analiz. Ponadto, urządzenie służy do wykonywania zdjęć dna oka w podczerwieni, bezczerwiennych, autofluorescencji, angiografii fluoresceinowej i indocyjaninowej, jak również zdjęć w multikolorze.

Optomap ( Optos, Kalifornia)

Nowoczesny aparat do wykonywania ultraszerokokątnych zdjęć siatkówki umożliwiający badanie angiografii fluoresceinowej i autofluorescencjia, a także kolorowych zdjęć obejmujących dalekie obwody siatkówki
Obecnie mamy już do dyspozycji podobnie przełomowe urządzenie, umożliwiające ocenę obwodowych obszarów siatkówki, których dokładna ocena ( poza bezpośrednim badaniem dna oka) nie była do tej pory możliwa.
Skaningowy oftalmoskop laserowy OPTOS California umożliwia uzyskanie cyfrowego obrazu siatkówki w najnowszej technologii ultra – szerokokątnej , pozwalającej na otrzymanie obrazu dna oka obejmującego 200 stopni kątowych lub 82 – 97 % powierzchni całej siatkówki na pojedynczym ujęciu. Pozwala to na ocenę obwodowych obszarów siatkówki, których dokładna diagnostyka nie była do tej pory możliwa.
Aparat wykorzystuje lasery o 3 długościach fali : niebieskiej ( 488 nm), zielonej (532 nm) i czewonej (635 nm), które łącznie pozawalają na uzyskanie panoramicznych zdjęć siatkówki w zakresie kolorowych zdjęć dna oka, zdjęć bezczerwiennych, autofluorescencji oraz angiografii fluoresceinowej.

Ultrasonografia gałki ocznej prezentacji A i B (Accutome)

Nieinwazyjne badanie USG z wykorzystaniem ultradźwięków w prezentacji A służy do pomiaru długości osiowej gałki ocznej, a także amplitudy odbicia wewnętrznego fal od struktur gałki ocznej. USG prezentacji B pozwala na zobrazowanie ciała szklistego i tylnego bieguna gałki ocznej, a także ocenę lokalizacji i pomiar wielkości zmian wewnątrzgałkowych nawet w przypadku nieprzezierności ośrodków optycznych.

Analizator naczyń siatkówki oka - Retinal Vessel Analyser, RVA (IMEDOS, Jena, Germany)

Bezkontaktowe i nieinwazyjne badanie polegające na wykonaniu zdjęć dna oka w stanie spoczynku i po stymulacji siatkówki bodźcem świetlnym. Umożliwia wczesne wykrywanie czynnościowych zmian w naczyniach krwionośnych, a tym samym rozpoznanie pacjentów z grupy podwyższonego ryzyka w takich chorobach jak nadciśnienie tętnicze i retinopatia cukrzycowa.

Angiografia OCT (Heidelberg Engineering)

Bezinwazyjna angiografia, która nie wymaga dożylnego podania barwnika. Umożliwia dokładną ocenę naczyń siatkówki i naczyniówki. Jest cennym narzędziem w diagnostyce wysiękowej postaci zwyrodnienia plamki żółtej związanego z wiekiem (AMD), guzów wewnątrzgałkowych i innych procesów przebiegających z nowotwórstwem naczyniowym.

Funduskamera TRC-NW400 (Topcon)

Aparat służący do wykonywania wysokiej jakości zdjęć dna oka, badania autofluorescencji i angiografii fluoresceinowej bez konieczności rozszerzania źrenicy.

Diagnostyka jaskry

Heidelberg Spectralis OCT moduł Glaucoma Premium

Obecnie najnowocześniejsza platforma do oceny nerwu wzrokowego u pacjentów z neuropatią, w tym podejrzeniem, jak również już ustaloną diagnozą jaskry. Urządzenie jest wyposażone w system anatomicznego pozycjonowania z analizą ruchów gałek ocznych w czasie badania, pomiarami grubości włókien nerwowych i komórek zwojowych siatkówki, w tym z precyzyjnym obrazowaniem granicy błony Brucha.

Optyczna koherentna tomografia (OCT) DRI OCT Triton (Topcon)

Aparat OCT technologii Swept Source umożliwiający analizę obszaru tarczy nerwu wzrokowego z pomiarem grubości włókien nerwowych i komórek zwojowych siatkówki w rejonie plamki.

Perimetria statyczna Humhrey’a (Zeiss)

Nowoczesny aparat służący do badania centralnego i obwodowego pola widzenia, jak również do uwidocznienia mroczków w polu widzenia. Ponadto, wysoki stopień zautomatyzowania badania i śledzenia ruchów gałki ocznej (tzw. eye tracking) dostarcza precyzyjnych i porównywalnych pomiarów.

Narzędzia do pomiaru ciśnienia wewnątrzgałkowego - tonometr aplanacyjny Goldmana

Szeroki asortyment najnowszych metod pomiaru ciśnienia wewnątrzgałkowego pozwala na wybór metody dostosowanej do potrzeb pacjenta, jak również indywidualnych wskazań medycznych.

Blok operacyjny

Mikroskop operacyjny Zeiss Lumera 700 ze wysokospecjalistycznym systemem Callisto Eye

Mikroskop z nowoczesnym systemem wizualizacji oka, który ułatwia m.in. wszczepianie soczewek torycznych w przypadku astygmatyzmu rogówkowego. Dzięki pełnej kompatybilności z biometrem optycznym IOL Master 500, możliwe jest uniknięcie błędów związanych z nieprawidłowym przeniesieniem danych biometrii soczewki do mikroskopu – mikroskop pobiera dane automatycznie z pamięci USB. Mikroskop porównuje zdjęcia przedniego odcinka oka z obrazem rzeczywistym, analizując przebieg naczyń spojówkowych, dzięki czemu nie ma konieczności nanoszenia osi soczewki torycznej przed zabiegiem. Mikroskop umożliwia także archiwizację przebiegu wybranych zabiegów w bardzo wysokiej jakości, a możliwość połączenia z internetem sprawia, że filmy mogą być zarówno nagrywane na pamięć podręczną, jak i przechowywane na serwerze. Mikroskop wyposażony jest w ekran dotykowy zamiast klawiatury, co znacząco ułatwia przestrzeganie zasad aseptyki na bloku operacyjnym.

Mikrokeratom Moria i jednostka sterująca Evolution 3E

Aparatura wykorzystywana do preparatyki płatka rogówki w przypadku przeszczepiania warstwowego tylnego (błony Descemeta i fragmentu zrębu rogówki – DSAEK).
Jednostka sterująca Evolution3E jest w pełni kompatybilna ze wszystkimi mikrokeratomami firmy Moria stosowanymi w chirurgii refrakcyjnej i warstwowej rogówki. Wyposażona w dwie pompy o wysokiej wydajności oraz sztuczną komorę jednorazowego użytku oraz opcję „bezpiecznego uwalniania próżni” pozwala na zminimalizowanie ryzyka uszkodzenia płatka rogówki przeznaczonego do przeszczepu podczas jego preparatyki. Liniowy zautomatyzowany mikrokeratom wyposażony jest w jednorazowe głowice o regulowanej głębokości cięcia, co umożliwia niezwykłą precyzję podczas wykonywania zabiegu.

Oertli OS4 (Szwajcaria)

Multifunkcyjna platforma do operacji zaćmy, jaskry i witrektomii. Jest wyposażona w innowacyjny system połączenia trzech pomp z możliwością ich wyboru przez operującego lekarza, co zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa operacji zaćmy dostosowany do aktualnych warunków panujących w gałce ocznej. Ponadto, aparat umożliwia wykonywanie witrektomii przedniej oraz tylnej. Nowoczesny system oświetleniowy, jak również specjalnie dopasowane mikronarzędzia umożliwiają wysokiej jakości uwidocznienie struktur wewnątrz gałki ocznej, wykonywanie wewnątrzgałkowej laserowej i termicznej koagulacji. Unikatowa dla tej platformy jest także możliwość wykonywana u pacjentów z jaskrą otwartego kąta zabiegu przeciwjaskrowego, tzw. głębokiej sklerotomii o wysokiej częstostliwości (HFDS) . Operacja obniżająca ciśnienie wewnątrzgałkowe może być łączona z operacją zaćmy lub wykonywana oddzielnie.

Stellaris PC (Bausch and Lomb)

Aparat służący do operacji zaćmy metodą fakoemulsyfikacji, która jest obecnie uznawana na całym świecie za „złoty standard” w operacji soczewki. Intuicyjność oprogramowania, bezprzewodowy, wielofunkcyjny pedał nożny i informacje głosowe przekazywane przez urządzenie zapewniają możliwość operowania bez konieczności odrywania oczu przez lekarza operującego od mikroskopu operacyjnego. Ponadto, stabilność przepływu płynów w przedniej komorze oka i funkcja witrektomii przedniej zwiększają bezpieczeństwo zabiegu.

Pracownia laserowa

Laser konwencjonalny zielony – Visulas green comfort ( Zeiss)

Najnowsza wersja lasera służącego do tradycyjnej fotokoagulacji siatkówki oraz zabiegów przeciw jaskrowych (ALT) pracująca na zielonej długości fali świetlnej 532 nm. Laser zapewnia duży zakres możliwego powiększenia obrazu ( 5x – 32x) oraz regulacji mocy i czasu trwania impulsu w trybie ciągłym. Laser Visulas green posiada również możliwość pracy w trybie multispot ( opcja Zeiss VITE), co nie tylko przyspiesza wykonanie rozległych zabiegów laserowych ale także wyraźnie zmniejsza odczuwane przez pacjenta dolegliwości bólowe. Ten typ lasera stosowany jest najczęściej u w przypadku retinopatii cukrzycowej, rozległych zmian niedokrwiennych siatkówki z neowaskularyzacją, w profilaktyce zmian zwyrodnieniowych na obwodzie oraz w przedarciach siatkówki, a także w jaskrze (trabekulopastyka laserowa ALT).

Laser Supra 577 ( Quantel Medical)

Pracujący na żółtej długości fali świetlnej posiada dwie dodatkowe funkcje w porównaniu ze standardowym laserem do fotokoagulacji: MicroPulse™ i multispot.
Funkcja multispot umożliwia znaczne skrócenie czasu wykonania zabiegów laserowych (zwłaszcza panfotokoagulacji) w obwodowych częściach siatkówki poprzez zastąpienie pojedynczego ogniska stosowanego w laserach konwencjonalnych , wieloogniskowym wzorem obejmującym większą powierzchnię siatkówki. W jednym momencie (setne sekundy) dochodzi do wykonania kilku lub kilkunastu ognisk fotokoagulacji, zamiast tylko jednego . Stosowana długość światła jest bezpieczniejsza dla obszaru plamki oraz umożliwia lepszą penetrację do siatkówki przy zmętnieniach rogówki i soczewki.

Laser Optimis Fusion (Quantel Medical)

Laser Optimis Fusion™ łączy w sobie cechy fotodysruptora YAG, oraz lasera do selektywnej trabekuloplastyki (SLT), zapewniając możliwość kompleksowego leczenia pacjentów z jaskrą oraz zaćmą wtórną. Laser r zapewnia możliwość pracy przy pojedynczym i podwojonym źródle wiązki laserowej o długości 532 i 1064 nm z optymalną wizualizacją segmentu przedniego i tylnego i zasilaniem LED blue – free, zwiększającym widoczność.
Działanie lasera w trybie SLT umożliwia wykonanie zabiegu selektywnej trabekuloplastyki laserowej, zalecanej obecnie jako terapia pierwszego wyboru w leczeniu jaskry z otwartym kątem przesączania. Energia lasera dostarczana jest do komórek kata przesączani bogatych w melaninę w postaci krótkich impulsów o stosunkowo niskiej energii ale dużej powierzchni. Co zapewnia łagodne działanie i brak trwałego zniszczenia beleczkowania. Dostarczona energia laserowa wywołuje efekty metaboliczne w obrębie komórek beleczkowania co doprowadza do przywrócenia jego prawidłowej morfologii i poprawy funkcji w ciągu kilku tygodni od wykonania zabiegu. Ze względu na brak trwałych uszkodzeń zabieg może być wielokrotnie powtarzany.

Jak dojechać?

l Katedra i Klinika Okulistyki
70-111 Szczecin, al. Powstańców Wlkp. 72
tel. +48 91 483 86 00
fax. +48 91 466 13 47
email: oko1@pum.edu.pl

70-111 Szczecin, al. Powstańców Wlkp.72 tel. +48 91 483 86 00