Iniekcje doszklistkowe
W naszej Klinice możliwe jest wykonanie następujących iniekcji doszklistkowych: Avastin (bewacizumab), Kenalog (triamcynolon), Lucentis (ranibizumab) oraz Eyelea (aflibercept). Leki te podawane są zgodnie z obowiązującymi procedurami, w oparciu o wytyczne Polskiego Towarzystwa Okulistycznego oraz światowe piśmiennictwo.
Preparaty Lucentis oraz Eyelea są to preparaty anty-VEGF podawane jedynie w ramach Programu Lekowego AMD
Avastin (bewacizumab), podobnie jak Lucentis czy Eyelea, jest lekiem anty-VEGF
ale jest podawany w chorobach oczu off-label, czyli poza wskazaniami. Oznacza to, iż został zarejestrowany w leczeniu innych chorób (m.in. schorzeń onkologicznych), ale nie przeprowadzono jego rejestracji w leczeniu chorób oczu. W badaniach naukowych wykazano jego kliniczną skuteczność i nie stwierdzono istotnych statystycznie różnic dotyczących bezpieczeństwa i skuteczności jego stosowania w porównaniu do podobnych preparatów zarejestrowanych do podań doszklistkowych (Lucentis, Eyelea). Jest on stosowany w następujących wskazaniach:
obrzęk plamki w przebiegu retinopatii cukrzycowej
postać wysiękowa zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem (pacjenci niespełniający kryteriów kwalifikacji do Programu Lekowego AMD)
obrzęk plamki w przebiegu zakrzepu żyły środkowej siatkówki lub jej gałązki
Kenalog (triamcynolon)
jest lekiem z grupy kortykosteroidów o działaniu przeciwzapalnym i przeciwobrzękowym, który stabilizuje barierę krew-siatkówka i uszczelnia naczynia zmienione w procesie zapalenia. Stosowany jest w terapii obrzęku plamki spowodowanego cukrzycą, przebytym zakrzepem żyły środkowej siatkówki lub jej gałązki, a także w terapii obrzęku w przebiegu zmian zapalnych (w zapaleniu naczyniówki, zespole obrzęku pooperacyjnego, czy retinopatii popromiennej). Spodziewanym efektem podania tego leku jest zmniejszenie obrzęku plamki na skutek zmniejszenia intensywności stanu zapalnego. Wykazano iż terapia steroidami jest korzystna zwłaszcza w obrzęku plamki opernym na leczenie laserowe i iniekcjami doszklistkowymi anty-VEGF, a także w oczach z wszczepioną sztuczną soczewką (po usunięciu zaćmy) oraz wówczas, gdy konieczne jest szybkie zmniejszenie obrzęku plamki w centrum dołka (np. przy bardzo dużym obrzęku, lub przed wykonaniem panfotokoagulacji). Lek ten jest podawany w chorobach oczu off-label to znaczy, że został zarejestrowany w leczeniu innych chorób (np. obrzękach tkanek miękkich i stanach zapalnych stawów), ale nie przeprowadzono jego rejestracji w okulistyce. Jego bezpieczeństwo i skuteczność zostały wielokrotnie wykazane w badaniach przedklinicznych i klinicznych, dlatego lek ten jest często stosowany w okulistyce, także w wiodących ośrodkach okulistycznych na całym świecie.
Zasady kierowania pacjentów na iniekcję doszklistkową preparatu Avastin:
Pacjent zgłasza się ze skierowaniem z Poradni Rejonowej do Izby Przyjęć I Kliniki Okulistyki.
Na skierowaniu powinno być wskazane oko, którego ma dotyczyć leczenie, a także liczba iniekcji, które powinny być wykonane.
Podczas wizyty w Izbie Przyjęć lekarz dyżurny Izby wyznacza termin iniekcji, wydaje pacjentowi do zapoznania się formularz świadomej zgody, a także zaleca przybliżony termin kontroli w Poradni Rejonowej u lekarza kierującego po iniekcji.
Pacjenci kierowani z Poradni Rejonowych na angiografię fluoresceinową (AF), u których po badaniu pojawiają się zalecenia PILNEJ terapii anty-VEGF, zostają zawiadomieni telefonicznie i zgłaszają się po 1 dodatkową kopię wyniku osobiście z zaleceniem PILNEGO zgłoszenia się do kierującego na AF okulisty celem decyzji co do ustalenia miejsca leczenia. Jeżeli pacjent decyduje się na iniekcje w I Klinice Okulistyki, możliwe jest wyznaczenie terminu oraz wydanie formularza świadomej zgody w momencie odbioru wyniku AF i dostarczenie skierowania w dniu iniekcji.
Pacjent powinien posiadać formularz zgody w dniu zgłoszenia się na iniekcję. Wówczas będzie miał też możliwość zadania pytań lekarzowi przeprowadzającemu iniekcje.
Przed każdą iniekcją lekarz wykonujący iniekcje jest zobowiązany ocenić stan okulistyczny (dno oka, OCT) i upewnić się czy są wskazania do leczenia. Po iniekcji pacjent dostaje wyczerpującą informację co do dalszego postępowania.
Dalsza kontrola i prowadzenie pacjenta kontynuowane jest w Poradni, która skierowała pacjenta na iniekcję.
Zasady kierowania pacjentów na iniekcję triamcynolonu:
Na iniekcje Tc kwalifikuje i kieruje tylko dr Katarzyna Mozolewska-Piotrowska po uprzedniej angiografii lub osoba wyznaczona przez dr.
Pacjenci zgłaszający się na umówienie iniekcji Tc przez lekarzy z Poradni Rejonowych musi mieć wynik angiografii wykonanej w I Klinice Okulistyki (zdjęcia ultraszerokokatne). Otrzymują adnotację na odwrocie skierowania: „Przed wykonaniem iniekcji wskazane wykonanie AF i kwalifikacja w Poradni Laserowej” i skierowanie na ww. diagnostykę.
Po konsultacji w Poradni Laserowej, pacjenci z zaleceniem iniekcji triamcynolonu (doszklistkowej lub okołogałkowej) – otrzymują skierowanie na podanie steroidu i zostają umówieni na termin podania leku przez pielęgniarkę z Poradni Laserowej (1 iniekcja).
Pacjent otrzymuje do domu egzemplarz zgody na podanie leku celem wcześniejszego zapoznania się.
W dniu iniekcji pacjenci są badani przez lekarza, który bada ostrość wzroku, interpretuje wynik OCT, wykonuje badanie przedniego odcinka oraz dna oka, a także zbiera wywiad co do p/wskazań ogólnych i miejscowych do podania leku. Pacjent ma możliwość zadania pytań odnośnie zabiegu przed podpisaniem zgody na zabieg.
Po iniekcji pacjent otrzymuje informację o przeprowadzonym zabiegu z zaleceniem wizyty kontrolnej z OCT 4-6 tyg. po iniekcji w Poradni Rejonowej, z której został skierowany do tutejszej Kliniki.
Jak dojechać?
l Katedra i Klinika Okulistyki
70-111 Szczecin, al. Powstańców Wlkp. 72
tel. +48 91 483 86 00
fax. +48 91 466 13 47
email: oko1@pum.edu.pl