Szanowni Państwo,
w dniu 9.12.2023 w Rostocku odbyła się trzecia Polsko-Niemiecka Konferencja Okulistyczna „3rd German-Polish Winter Academy”. Wydarzenie, już tradycyjnie, miało miejsce w pięknej neorenesansowej auli Rektoratu Uniwersytetu Rostockiego i odbyło się pod wspólnym przewodnictwem profesora Thomasa Fuchslugera – Dyrektora Kliniki Okulistyki Uniwersytetu Medycznego w Rostocku oraz profesor Anny Machalińskiej – Kierownik I Katedry i Kliniki Okulistyki SPSK2 PUM w Szczecinie.
Dodatkową atrakcją dla wszystkich uczestników konferencji, podobnie jak w poprzednich edycjach wydarzenia, był trwający w centrum Rostocku jarmark bożonarodzeniowy – największy w północnych Niemczech.
Do udziału w Konferencji zaproszeni zostali wybitni referenci z Polski i Niemiec, którzy poprowadzili wykłady dotyczące zagadnień dotyczących diagnostyki i leczenia oczu. Poruszono również zagadnienia z zakresu onkologii i traumatologii okulistycznej.
Wydarzenie zgromadziło blisko stu słuchaczy – okulistów, zarówno Polski, jak i Niemiec. Goście mieli możliwość wysłuchania wykładów w języku niemieckim i angielskim oraz skorzystania z polskiego tłumaczenia w czasie rzeczywistym.
Pomorski Uniwersytet Medyczny reprezentowany był przez profesor Annę Machalińską, która po przywitaniu uczestników, wygłosiła pierwszy wykład na sesji dotyczącej chorób rogówki i przedniego odcinka oka. W swoim wykładzie prof. Machalińska przybliżyła uczestnikom profil działalności I Katedry i Kliniki Okulistyki – lidera w zakresie diagnostyki i leczenia chorób rogówki w Polsce. W drugiej części wykładu profesor przedstawiła słuchaczom najnowsze osiągnięcia w chirurgii warstwowej rogówki, a także podzieliła się swoim cennym doświadczeniem w zakresie algorytmów postępowania w przypadku wystąpienia powikłań pooperacyjnych.
Ponadto, na konferencji, goście mogli wysłuchać wykładów wybitnych autorytetów z Polski.
Docent Iwona Rospond-Kubiak z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Poznaniu, specjalistka w dziedzinie onkologii okulistycznej, w swojej prezentacji omówiła wyzwania w leczeniu guzów wazoproliferacyjnych siatkówki. Swój wykład zaprezentował również profesor Bartłomiej Kałużny, Kierownik Kliniki Okulistyki i Optometrii w Katedrze Chorób Oczu Wydziału Lekarskiego Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy, który przybliżył słuchaczom tematykę nowoczesnego, mikroinwazyjnego leczenia jaskry z zastosowaniem podwójnego ostrza Kahook, dzieląc się doświadczeniami ze swojej 2-letniej obserwacji klinicznej. Profesor Maciej Krawczyński z Poznania, uznany ekspert w dziedzinie genetyki oraz okulistyki, przedstawił z kolei aktualne algorytmy w zakresie diagnostyki choroby Stargardta. Niemieckich okulistów reprezentowali naukowcy z renomowanych ośrodków z Niemiec, m. in. profesor Marcus Blum – kierownik Kliniki Okulistycznej w Erfurt – czołowy niemiecki specjalista w zakresie chirurgii refrakcyjnej i chirurgii zaćmy, profesor Oliver Stachs – przewodniczący naukowej grupy roboczej ds. okulistyki eksperymentalnej Kliniki Okulistyki Uniwersytetu Medycznego w Rostocku, specjalista w zakresie nieinwazyjnych metod obrazowania oka i oczodołu, czy też profesor Rafael Grajewski, Kierownik Uniwersyteckiej Kliniki Okulistycznej w Kolonii, który przedstawił słuchaczom aktualne algorytmy postępowania w zapaleniu błony naczyniowej oka.
Sobotnia konferencja była bardzo cennym doświadczeniem dla lekarzy z obu krajów, umożliwiając im wymianę doświadczeń, nawiązanie znajomości i poznanie procedur diagnostyki i leczenia różnorakich schorzeń narządu wzroku.