Zaćma
Zabiegi i operacje
dowiedz się więcej
Operacja zaćmy metodą fakoemulsyfikacji
O zabiegu
Zabieg usunięcia zaćmy metodą fakoemulsyfikacji polega na rozdrobnieniu zmętniałej soczewki własnej pacjenta za pomocą ultradźwięków, usunięciu jej fragmentów na zewnątrz oraz następowym wszczepieniu do oka nowej, sztucznej soczewki, indywidualnie dobranej dla każdego pacjenta.
Zabieg odbywa się na bloku operacyjnym w znieczuleniu miejscowym – kroplowym i dokomorowym (iniekcja anestetyku do komory przedniej oka). Pacjent podczas zabiegu jest przytomny. Niezbędna jest współpraca pacjenta z lekarzem. W razie wystąpienia bólu w trakcie trwania zabiegu istnieje możliwość podania dodatkowych środków przeciwbólowych przez lekarza anestezjologa. W wyjątkowych sytuacjach zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym. Podczas zabiegu twarz pacjenta jest przykryta jałowym obłożeniem, na powieki założone jest zabezpieczenie uniemożliwiając zaciskanie powiek. Zabieg usunięcia zaćmy trwa około 30 minut i wykonywany jest w trybie jednodniowym. Oznacza to, że w przypadku niepowikłanego przebiegu zabiegu pacjent w ten sam dzień zostaje wypisywany do domu. W dniu przyjęcia zalecamy zjedzenie posiłku i przyjęcie stosowanych leków. Nie ma potrzeby odstawiania leków przeciwkrzepliwych. W uzasadnionych przypadkach i sytuacjach takich jak nieodległy w czasie zawał serca, stentowanie naczyń wieńcowych i po innych zabiegach kardiologicznych, o odstawieniu leków (takich jak Acard, Varfin, Sintrom, Acenokumarol, Brilique) decyduje lekarz kwalifikujący do zabiegu, często wymagana jest jednak konsultacja prowadzącego lekarza specjalisty tj. kardiologa lub chirurga.
Nie należy bez konsultacji z lekarzem odstawiać jakichkolwiek leków przyjmowanych na stałe. Stwarza to zagrożenie dla zdrowia i życia!
Wskazania
Zabieg usunięcia zaćmy jest wskazany, kiedy upośledzenie wzroku istotnie wpływa na możliwość wykonywania czynności życia codziennego lub zawodowego, a satysfakcjonującej poprawy widzenia nie można osiągnąć za pomocą okularów lub soczewek kontaktowych.
Jak się przygotować
Zabieg operacji usunięcia zaćmy wykonywany jest u osób, które przeszły pozytywną kwalifikację w przyklinicznej poradni oraz ustaliły termin zabiegu. Czas badań przed zabiegiem może potrwać do ok. 5 godzin.
Przed planowanym zabiegiem
nie ma konieczności odstawiania leków przeciwkrzepliwych
pacjenci z jaskrą powinni stosować leki wg stałego schematu, chyba że na wizycie kwalifikacyjnej lekarz okulista postanowi inaczej
prosimy o zgłoszenie się na operację bez makijażu, pomalowanych paznokci. Nie należy zabierać ze sobą biżuterii, kart kredytowych, znacznych sum pieniędzy oraz innych wartościowych rzeczy. Szpital nie ponosi odpowiedzialności w przypadku ich zaginięcia
prosimy o zabranie ze sobą kapci ew. szlafroka. Przy hospitalizacji jednodniowej pidżama nie jest konieczna – pacjent otrzymuje jednorazowe ubranie szpitalne
w przededniu operacji należy przeprowadzić kąpiel całego ciała wraz z umyciem włosów, nie wolno spożywać alkoholu
W dniu przyjęcia
Prosimy zjeść śniadanie, przyjąć stosowane leki oraz w przypadku potrzeby późniejszego ich zażycia zabrać je ze sobą (w tym krople do oczu, szczególnie przeciwjaskrowe, insulina i inne, o ile lekarz nie zalecił inaczej).
Zalecane jest opuszczenie oddziału w asyście osoby dorosłej. Nie jest wskazane kierowanie samochodu w dniu operacji
Posiadać ze sobą:
1. dowód osobisty lub paszport. W przypadku obcokrajowców kartę pobytu oraz numer identyfikacyjny Unii Europejskiej
2. przygotowany na kartce spis przyjmowanych leków (nazwa i dawkowanie)
3. zaświadczenie o stanie zdrowia i braku przeciwskazań do operacji zaćmy od lekarza pierwszego kontaktu ( lekarz rodzinny)
4. zaświadczenie o przebytym szczepieniu na żółtaczkę WZW typu B. W przypadku jego braku pacjent poddający się zabiegowi podpisuje zgodę z informacją o potencjalnym ryzyku zakażenia żółtaczką typu B.
5. pełnej dokumentacji medycznej takiej jak wypisy ze szpitala, wyniki badań, badania obrazowe w formie cyfrowej
6. przygotować dane osoby upoważnionej do otrzymywania informacji – imię, nazwisko oraz ważny numer telefonu
7. prosimy o zabranie ze sobą przyborów toaletowych oraz kapci. Dla pacjentów jednodniowych preferowane jest również obuwie zmienne.
BRAK SPEŁNIENIA POWYŻSZYCH WARUNKÓW UTRUDNI LUB UNIEMOŻLIWI PRZYJĘCIE DO SZPITALA
Postepowanie po zabiegu:
1. Możesz odczuwać niewielki dyskomfort w postaci swędzenia, czy uczucia piasku pod powieką, oko może być nieznacznie zaczerwienione, może występować łzawienie. Widzenie początkowo może być zamglone, niewyraźne. Jest to całkowicie normalne w procesie gojenia oka po zabiegu. Jednak w przypadku pojawienia się niepokojących objawów takich jak silny ból oka, pojawienie się błysków, falującej przed oczami zasłony lub latających czarnych punktów należy pilnie zgłosić się na Izbę Przyjęć Kliniki Okulistyki celem oceny stanu oka operowanego (nie jest wymagane skierowanie)
2. Pamiętaj o przyjmowaniu leków wg. zaleceń lekarza zapisanych na karcie wypisowej. Przykładowo lek zaordynowany 4x dziennie stosuje się co 3 godziny - od rana do wieczora. Nie ma konieczności stosowania kropli nocą.
3. Pamiętaj o kontrolach okulistycznych w wyznaczonym terminie ( od 14 do 28 dni po operacji – o numer gabinetu zapytaj rejestratorek na końcu korytarza). Kolejne wizyty odbywają się w poradni rejonowej w zależności od zaleceń okulisty. W przypadku współistnienia zaćmy w drugim oku pamiętaj o terminie kwalifikacji do następnej operacji (wyznaczony termin znajduje się na wypisie).
4. Przez pierwsze dni po zabiegu odpoczywaj, unikaj wysiłku fizycznego, pochlania się i napinania mięśni brzucha – żeby podnieść coś z podłogi zalecamy przykucnąć. Nie podnoś przedmiotów o wadze większej niż 5kg. Unikaj pocierania i uciskania oczu.
5. Zachowaj ostrożność przy myciu twarzy tak, aby do oka nie dostały się substancje drażniące jak mydło czy szampon. Unikaj gorących kąpieli, nie korzystaj z sauny. O ile to możliwe myj głowę w pozycji leżącej, unikaj pochylania się nad wanną.
6. Unikaj spania na boku, aby nie uciskać operowanego oka zwłaszcza przez pierwszy tydzień.
7. Można oglądać telewizję, czytać, spacerować bez konieczności noszenia opatrunku. W słoneczne lub wietrzne dni stosuj okulary przeciwsłoneczne.
8. Możesz używać do czytania okularów stosowanych przed zabiegiem. Jeżeli jednak szkło po stronie operowanego oka przeszkadza w patrzeniu, pogarsza widzenie, można w gabinecie optycznym wyjąć szkło i zamienić je na tzw. „zerowe”. Zalecamy dobór ostatecznej korekcji okularowej po całkowitym zagojeniu rany i ustabilizowaniu widzenia (około 8-10 tygodni).
9. Instrukcję techniki podawania leków otrzymacie państwo przy wypisie
Jak kierować
Na zabieg operacyjny kieruje lekarz okulista. Pacjent po zarejestrowaniu się do Przyklinicznej Poradni Zaćmy, wykonaniu badań diagnostycznych oraz zakwalifikowaniu do zabiegu ustala termin operacji na oddziale I Kliniki Okulistyki.